Friends Around the World, Join Us!

Friday, April 24, 2009

A sack of rice

When we arrived here a year ago, the price of this bag of rice is only 16 dollars and something, but now it cost $23+ already. Can you believe that? Everything is going up but me hehehe. Kidding aside, I am just wondering how other families who don't have fix income can survive economic downturn. We are not rich so wise budgeting is very important to us. How about you?

2 comments:

  1. oi mura na yan mads, ta here 4.5 kilos na rice from asian shop 9 euro na, how many kilos yan? hirap life specially wara babudgeton hehehe

    ReplyDelete
  2. ang hirap talaga ng buhay ngayon--buti na lang may rasyon kami ng bigas galing MIL ko,nakakatulong talaga!

    hooist!bago na pala ang header mo--ang galing ha!!^_^

    ReplyDelete

I love comments so leave me a line or two and I will follow your trail and comment back.

About Me

My photo

A work-at-home-mom (WAHM) with  two  lovely kids and a loving husband.  Passionate in writing about  family, product reviews, and  other related articles.  A Mom, a Wife,  a Blogger/Writer, rolled into one.

AddThis